Börzsöny Vándorút, turisztikai központ fejlesztése – TOP PLUSZ 6.1.4-23

A Börzsöny Kapuja Nonprofit Kft. a Top Plusz 6.1.4 Aktív turizmus fejlesztése pályázat keretében benyújtotta a „Börzsöny Vándorút
infrastruktúrájának és digitális információs hálózatának megteremtése, továbbá az élményláncon elhelyezkedő négy turisztikai központ
komplex fejlesztése” pályázatát, melynek pozitív elbírálásáról a hivatalos értesítést 11.26-án kaptuk meg.

A 429/2020. (IX. 14.) Korm. Rendelet kijelölte Magyarország 11 turisztikai térségét, közte a Budapest környéke térséget, amelynek szerves része a Börzsöny és a Dunakanyar térsége. A Nemzeti Aktív Turisztikai Stratégia (NATS) pedig ezzel összhangban, de ezen felül a Börzsöny-Dunakanyar térségét Magyarország aktív turisztikai térségei közé sorolta, ezzel biztosítva különleges és kiemelt státuszt, illetve fejlesztési fókuszt a projekt célterületének. A hivatkozott Korm. rendelet 1. sz. melléklete tételesen felsorolja az egyes turisztikai térségekhez tartozó településeket, attrakciós helyszíneket, amelyek között szerepel a projekt célterülete, nevezetesen: 

Törökmező – Kismaros – Verőce – Magyarkút – Szokolya – Nógrád – Diósjenő – Drégelypalánk – Hont – Bernecebaráti – Kemence – Perőcsény – Nagybörzsöny – Márianosztra – Ipolydamásd – Szob – Zebegény – Nagymaros

A tervezett fejlesztés átfogó célja egy összefüggő, gyalogos túraúthálózat kialakítása Törökmező központtal, amely összekapcsolja a térségben található attrakciókat és vonzerőket, ezáltal olyan élményígéreteket teremt, amelynek révén a már ismert desztinációk mellett a térség további természeti, kulturális vonzerői egy utazás keretében felkereshetők, sőt kisebb attrakciók útba ejtése mellett élményszerűen átjárhatók. 

A Börzsöny Vándorút program megvalósításával egy olyan gyalogos turista hálózatot kívánunk létrehozni, mely képes megteremteni annak lehetőségét – ráépülve a részben már meglévő szolgáltatás és infrastruktúrára -, hogy a térségbe érkező aktív- és ökoturistákat a Börzsöny lábánál fekvő népszerű és már jól ismert déli túraútvonalakról, északra irányítsuk át, azokra a területekre és településekre, melyek jelenleg méltatlanul kevés figyelmet kapnak kulturális és természeti értékeik ellenére. Mindezt úgy megvalósítva, hogy a helyiek számára a turizmusból fakadó előnyök, s nem a hátrányok érvényesülnek, s a vendégforgalom területi koncentrációjának oldásával a dunakanyari települések élhetősége is javuljon, miközben az északi települések bekapcsolódhassanak a turizmusból származó gazdasági előnyökbe, fejlesztésekbe, jövedelmekbe. A turizmus ideális eszköz és lehetőség a helyi munkaerő megtartására, helyi megélhetés és munkahelyteremtés támogatására, erősítve ezzel a Börzsöny északi településeinek is a népességmegtartó képességét. 

A Börzsöny Vándorút hálózat központja Törökmezőn kap helyet, mely választás nem véletlen, hiszen a Börzsönyben ez az a turisztikai desztináció, ahová Királyrét után a második legtöbben érkeznek, évente több, mint 80,000 látogató (forrás: Hatisz Kft. Törökmező Kalandpark és Állatsimogató üzemeltetője). 

A térségben jelenleg nem található turisztikai információs központ (legközelebb Vácon található). Különösen nem olyan, amely lokációjánál fogva megfelelne funkciójának ellátásához. Egy ilyen turisztikai központ létrehozására már régóta nagy az igény, hiszen a jelenlegi törökmezei infrastruktúra már nem képes kiszolgálni az ekkora számban ideérkező látogatókat. A fejlesztés kiegészíti és ráépül a már itt található attrakciókra.